Obyczajowość Brazylii, skąd się wzięła?

Obyczajowość Brazylii, skąd się wzięła?

Brazylia należy do państw, o zróżnicowanej obyczajowości, ukształtowanej na skutek dominacji kultury europejskiej, afrykańskiej i hiszpańskiej. To, dlatego kraj ten cieszy się ogromną popularnością. I choć w pewnym momencie nastąpiła dyskryminacja ludów indiańskich, ich wpływ na taniec, muzykę czy jedzenie pozostał do dziś.

Ameryka Południowa słynie z gorących rytmów, wyśmienitej kuchni, przepięknych krajobrazów i swoistego rodzaju gościnności. To właśnie te aspekty sprawiają, iż każdego roku pojawia się na terenie kilka milionów turystów. Każdy z nich, poza klasycznym plażowaniem czy oglądaniem zabytków chce przybliżyć sobie egzotyczną kulturę.

Naleciałości afrykańskich tradycji

Kultura afrykańska w Brazylii objawia się przede wszystkim w muzyce i tańcu. Popularna na całym świecie samba pochodzi właśnie z terenów afrykańskich, charakteryzujących się swoją specyfiką. Także znana capoeira, rozpowszechniona obecnie niemalże wszędzie jest żywym świadectwem obecności wpływu plemion afrykańskich.

Dominacja kultury europejskiej

Z kolei wpływ europejski, skutecznie odznaczył się głównie w obecności religii katolickiej. Cała Brazylia upodobała sobie głównie kult Maryjny. Właściwie każdy miesiąc w tym państwie Ameryki Południowej zawiera jakieś święto, które prowadzi do licznych procesji i obrzędów. Co ciekawsze obok katolików funkcjonuje tu wiele grup, sekt i wierzeń religijnych, nie mających ze sobą nic wspólnego.

Kultura portugalska uwidoczniona w języku potocznym

Język portugalski, którym posługuje się większość Brazylijczyków stanowi połączenie wielu dialektów i wpływów afrykańskich oraz europejskich. Zdecydowanie różni się od typowego portugalskiego, używanego na terenie Portugalii. Mimo wszystko z tamtejszymi mieszkańcami da się swobodnie porozumieć, zwłaszcza w dużych metropoliach, nastawionych na obecność turystów przez cały rok.

Brazylia jako wyjątkowy kraj czerpie wiele z innych kultur. Posiada jednak swoją egzotyczną odrębność, przyciągającą i zachwycającą na każdym kroku.