Odzież i wyposażenie na górskie wędrówki – jak się dobrze przygotować?

Odzież i wyposażenie na górskie wędrówki – jak się dobrze przygotować?

Wędrówki po górach to bardzo ciekawy, umiarkowanie wymagający i wspomagający całe ciało sport. Możemy zdecydować się na nie w każdym wieku, ponieważ z powodzeniem damy radę dostosować trasę do naszych możliwości. Na co zwrócić uwagę przed wyprawą w góry? W jaką odzież i obuwie powinniśmy się zaopatrzyć, jakie akcesoria będą najbardziej przydatne?

1. Dlaczego warto chodzić po górach?

2. Buty trekkingowe i inne buty marki Salewa – jakie wybrać na wyprawę w góry?

3. Odzież trekkingowe Salewa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

4. Bielizna termoaktywna i inne akcesoria – kiedy należy się w nie wyposażyć?

Dlaczego warto chodzić po górach?

Trekking i wędrówki po górach to bardzo ogólnodostępny sport, który jednocześnie pomaga rozwijać całe nasze ciało pod kątem siły i wydolności. Dodatkowo tereny górzyste mogą nam dostarczyć tak niezbędnego kontaktu z naturą i wielu pięknych widoków do podziwiania. Aby uczynić nasze wyprawy bezpiecznymi i przyjemnymi powinniśmy jednak zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt: buty, odzież, wytrzymały plecak oraz inne, drobniejsze akcesoria które ułatwią poruszanie się po zaplanowanym szlaku.

Buty trekkingowe i inne buty marki Salewa – jakie wybrać na wyprawę w góry?

Buty do chodzenia po górach to najważniejszy sprzęt turystyczny, o jakim musimy pamiętać wybierając się na wycieczkę. Powinny być nie tylko wygodne i wodoodporne, ale także chronić naszą stopę i kostkę przed uszkodzeniami, jak na przykład skręcenie czy zwichnięcie. Obuwie przeznaczone do górskich wędrówek powinno sięgać ponad staw skokowy, a także posiadać giętką, lecz dość grubą podeszwę, aby ułatwić nam poruszanie się po nierównym terenie. Jeżeli planujemy wyprawę w ośnieżone i oblodzone tereny, powinniśmy rozważyć także zakup raków i innego sprzętu warunkującego nasze bezpieczeństwo.

Odzież trekkingowe Salewa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kolejną istotną kategorią produktów, o której nie możemy zapomnieć przed wyjazdem w góry jest odzież. Marka Salewa oferuje szeroką gamę ubrań zarówno w kolekcji damskiej, jak i męskiej. Wybierając ubranie na wyprawę powinniśmy postępować zgodnie z zasadą „na cebulkę” – zaczynamy od elementów najbardziej przylegających do naszego ciała, a kończymy na spodniach i kurtkach odpornych na wiatr, wodę i inne warunki atmosferyczne. Warto wybierać odzież luźną, które nie krępuje nam ruchów – dzięki temu nie tylko będziemy się czuć swobodnie, ale także będziemy mogli zmieścić kolejną warstwę ochronną w razie pogorszenia pogody. Najpowszechniej stosowanym połączeniem jest bielizna termoaktywna, koszulka, polar lub bluza, odporne na wiatr spodnie oraz kurtka. Wiele ciekawych produktów pomagających na górskich szlakach znajdziesz na stronie: https://8a.pl/salewa.

Bielizna termoaktywna i inne akcesoria – kiedy należy się w nie wyposażyć?

Najbardziej przylegającym do naszego ciała elementem odzieży jest zawsze bielizna. Planując wyjście w góry – szczególnie w sezonie jesiennym i zimowym – powinniśmy skłonić się do wyboru jej wersji termoaktywnej. Dzięki temu zapewnimy sobie dodatkową warstwę ciepła i izolację od warunków pogodowych. Poza samą odzieżą, w zależności od stopnia trudności obranej trasy, przydadzą się nam także inne dodatkowe elementy wyposażenia: plecaki skórzane lub z lekkich materiałów z domieszką sztucznego włókna, linki, pojemniki na wodę oraz prowiant, a także okulary przeciwsłoneczne czy rękawiczki. Dlatego tak ważnym jest, aby zaplanować swoją podróż po górach z wyprzedzeniem – wtedy nic nie zaskoczy nas na szlaku.