Brazylia: inwazja skorpionów

Brazylia: inwazja skorpionów

Jak podała międzynarodowa agencja EFE, aż dwa największe miasta w Brazylii muszą borykać się z inwazją skorpionów. Aż cztery gatunki tych zwierząt mogą stanowić realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia człowieka.

Skorpiony zaliczane są do pajęczaków, które bardzo szybko przystosowują się do nowych warunków. Na skutek nieustannej ekspansji człowieka na nowych terenach, w domach i na ulicach coraz częściej można spotkać jadowite gatunki zwierząt. Taka sytuacja ma obecnie miejsce w Sao Paulo oraz w Rio de Janeiro, gdzie władze, wraz z rozpoczęciem lata musiały zainterweniować.

Dwunastokrotny wzrost ukąszeń

W ciągu ostatnich 20 lat Brazylia odnotowała ponad osiemnastokrotny wzrost ukąszeń i zgonów. Jak zgodnie sugerują eksperci, ma to bezpośredni związek z rozbudową miast i stałym poszukiwaniem nowych terenów pod osiedlanie. Budowa domów i mieszkań, nie przystosowanych do nowych warunków powoduje, iż w ich rejonach pojawia się liczne robactwo. Jest ono  wspaniałym pożywieniem dla skorpionów. Podobnie jak robaki, również skorpiony przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia, co wiąże się z atakami na człowieka.

Już sam rok 2018 spowodował, iż w Brazylii zostało zgłoszonych blisko 156 tysięcy przypadków ukąszeń. Doprowadziły one doprowadziły do blisko setki zgonów. Butantan Institute jest miejscem, gdzie obecnie przetrzymuje się najniebezpieczniejsze skorpiony, w celu pozyskiwania od nich jadu na antidotum. Do gatunków zamieszkujących San Paolo i Rio de Janeiro zalicza się czarny skorpion Tityus Obscurus, żółty Tityus Stigmurus, brunatny skorpion Tityus Bahiensis oraz żółty Tityus Serrulatus.