Brazylia i kultura muzyczna w Ameryce Południowej

Brazylia i kultura muzyczna w Ameryce Południowej

Brazylia jest krajem wielu różnorodności. Przeplatanie się rozmaitych kultur miało niewątpliwie wpływ również w kwestii kształtowania się muzyki. Obok rdzennych Indian, pojawiają się tu imigranci z Portugalii, Włoch czy Niemiec. I choć świat nieraz słyszał brazylijskie rytmy, mało kto zastanawia się nad ich realną historią.

Jednym z najpopularniejszych artystów muzyki poważnej, w twórczości którego można dostrzec przeplatające się nurty, jest z pewnością Heitor Villa- Lobos. Muzyka, która pierwotnie pochodziła ze wschodniej Amazonii, przekształciła się pod wpływem elementów salsy czy reggae w nowy rodzaj, zwany lambadą. Lata 90. to bez wątpienia okres świetności tego stylu, który w krótkim czasie opanował niemalże cały świat.

Niekwestionowany symbol karnawału – samba

Gatunek o afrykańskich korzeniach pojawił się w roku 1929 wraz z powstaniem pierwszej rozgłośni radiowej w Rio de Janeiro. Już w latach 50. ewoluował w nocnych klubach i dyskotekach, tworząc tym samym nowy gatunek, zwany bossa nova. Do dziś Brazylia jest niekwestionowaną wizytówką karnawału w Rio, z którym kojarzą sambę niemalże wszyscy. Wiele spośród piosenek stworzonych w tym gatunku, na przestrzeni lat zdobyło uznanie na międzynarodowym rynku.

Rockowe tradycje w najlepszym, brazylijskim wydaniu

Oczywiście, pomimo wielkiej popularności samby, Brazylia słynie również z innych stylów muzycznych.Blisko pół wieku temu pojawił się na tym obszarze rock i z powodzeniem jest popularnym gatunkiem muzycznym do dziś. Do najbardziej rozpoznawalnych zespołów zaliczyć trzeba Os Mutantes, kapelę, która powstała w 1966 roku.

Obecnie muzyka brazylijska łączy gorące rytmy, ale i miłośnicy ciężkiego brzmienia mogą odnaleźć tu coś dla siebie.