Brazylia – niebezpieczne państwo Ameryki Południowej

Brazylia – niebezpieczne państwo Ameryki Południowej

Brazylia należy do państw Ameryki Południowej, odznaczających się wysokim współczynnikiem przestępczości. Zanim zdecydujesz się na wycieczkę w jej rejony, dobrze zapoznaj się z poniższym tekstem.

Rio de Janeiro czy San Paulo to tylko przykłady miast, które co roku odwiedza kilka milionów turystów. Zwłaszcza w okresie wakacji i karnawału, ilość gości mocno się zwiększa. Brazylia stanowi zatem raj dla przestępców, którzy postrzegają wszystkich turystów jako osoby bardzo zamożne. Afiszowanie się z nadmierną ilością gotówki, drogim, elektronicznym sprzętem czy też markowymi ubraniami, może wiązać się z niemałym ryzykiem. Decydując się na wakacje w tym rejonie, dobrze pozostać turystą skromnym, nie rzucającym się w oczy miejscowej ludności.

Favele – miejscowe slumsy, szczególnie niebezpieczne po zmroku

Favele, a więc potocznie nazywane slumsy występują w wielu miejscowościach zlokalizowanych w Brazylii. Tu przestępczość narkotykowa i rabunkowa jest na naprawdę wysokim poziomie. Pochodzenie takich dzielnic datuje się mniej więcej na okres masowej urbanizacji, mającej miejsce w latach 70.XX wieku. Nie bez powodu przewodnicy i obsługa tamtejszych hoteli odradzają wizyty w favelach, zwłaszcza po zmroku. Jak podają statystyki, poza miejscowymi gangami na przemoc szczególnie narażeni są turyści, którzy często nie mają świadomości o zagrożeniu. Przed samodzielnym zwiedzaniem miasta, warto więc skonsultować plan wycieczki z kimś poinformowanym, aby uniknąć nieprzyjemnych i groźnych dla zdrowia sytuacji.

O czym należy pamiętać, aby nie stać się ofiarą rabunku?

Aby maksymalnie zminimalizować ryzyko, dobrze zastosować się do poniższych porad. Pozwolą one uniknąć ataków ze strony ulicznych gangów, a także popularnych rabusiów, którzy właśnie w turystach widzą największe szanse na zarobek.

  • Najlepiej unikać noszenia drogiej biżuterii czy elektroniki
  • Korzystanie z bankomatów powinno mieć miejsce w lokalizacjach zaludnionych, najlepiej przy hotelu czy banku
  • Warto również zwrócić uwagę na spożywane przez siebie napoje i drinki (często zdarza się, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni zostają odurzeni właśnie w ten sposób)
  • Nie należy spacerować po zmroku w miejscach mało uczęszczanych i słabo oświetlonych – kusi to potencjalnych złodziei do ataku
  • Nie wolno wpuszczać do pokoi hotelowych miejscowej ludności, a już szczególnie osób całkowicie nieznanych
  • Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie drugiego portfela, wyposażonego w niewielką ilość gotówki. W razie napadu najlepiej jest spokojnie oddać wszystko złodziejom i nie narażać się na przemoc z ich strony.