Czy Brazylijskie miasta są bezpieczne?

Czy Brazylijskie miasta są bezpieczne?

Samotny wyjazd do Brazylii może okazać się kiepskim pomysłem. W metropoliach takich jak: Sao Paulo, Rio de Janeiro, Brasilia i Salvador da Bahia odnotowano w ostatnich dwóch latach dużą przestępczość. Jakich zasad przestrzegać w Brazylii aby nie paść ofiarom złodziei i uniknąć udziału w innych niebezpiecznych sytuacjach?

Brazylia to nie tylko karnawał w Rio i piaszczyste plaże

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że miasta Brazylijskie należą do tych o największej przestępczości na świecie. W owianych złą sławą dzielnicach na porządku dziennym są kradzieże, napady i kwitnie handel narkotykowy. Niewątpliwie często dochodzi też do pojedynków pomiędzy gangami. Z pewnością wzmożoną ostrożność trzeba zachować w czasie karnawału. Wtedy najłatwiej można paść ofiarą przestępstw.

Wypchany portfel zostaw w hotelu

Przede wszystkim nie noś przy sobie większej sumy gotówki. Złodziej może Cię obserwować w sklepie czy na imprezie, a wypchany portfel kusi. Drobne kradzież w kraju są na porządku dziennym. Lepiej wypłacaj częściej mniejsze kwoty. Terminali płatniczych jest wszędzie pod dostatkiem.

Dobrym rozwiązaniem może być noszenie przy sobie drugiego portfela. Wszelkie dodatkowe karty płatnicze, ważne dokumenty i nadmiar gotówki możesz zostawić w bezpiecznym miejscu w portfelu numer jeden hotelu. Najlepiej w sejfie hotelowym zostaw też paszport, a przy sobie noś tylko kopię pierwszej strony i wizy.

Zrezygnuj z drogich gadżetów i biżuterii

Na wycieczkę do Brazylii  ze względów bezpieczeństwa nie zabieraj także drogich gadżetów i biżuterii. Niewątpliwie drogie zegarki, rzucającą się w oczy biżuterie i inne gadżety elektroniczne zostaw w hotelu. Telefon komórkowy używaj tylko w miejscach bezpiecznych np. kawiarni. Na ulicy chowaj go w dyskretne etui. Kiepskim pomysłem będzie chodzenie z nim po ulicach i robienie co chwilę zdjęć. Wielu turystom wyrywa się smartfony z rąk, zwłaszcza po zmroku.

Nigdy nie zostawiaj rzeczy bez opieki

Nawet na plaży pozostawione rzeczy mogą szybko zniknąć. Podobnie szybko możesz stracić pozostawioną torebkę w kawiarni czy restauracji. Po zmroku poruszaj się samochodem lub taksówką. W Brazylii popularnym i w miarę bezpiecznym środkiem transportu jest Uber.

Wieczorne wycieczki to kiepski pomysł

Zrezygnuj z wycieczek wieczornych. Plaża po zmroku jest z pewnością romantyczna i piękna, ale wieczorami przebywa na niej wielu podejrzanych typów. Podobnie jest na ulicach, w zatłoczonych miejscach najłatwiej paść ofiarą złodzieja. Niektórzy Brazylijczycy zaczepiają turystów i proszą o drobne lub papierosa. Lepiej nie wdawać się z nimi w dyskusje, to może skończyć się rabunkiem. Nigdy nie przechadzaj się samotnie wieczorami ulicą czy plażą w Brazylii.