Jair Bolsonaro to najgorszy prezydent w historii Brazylii?

Jair Bolsonaro to najgorszy prezydent w historii Brazylii?

Politycy często nie cieszą się sporym zainteresowaniem. Niemniej jednak trzeba przyznać, że skala krytyki to coś, o czym można stosunkowo długo dyskutować. Zresztą nawet nie ma sensu wymieniać przykładów – wystarczy się rozejrzeć wokół.

Co się dzieje w Brazylii?

Oczywiście tematem tego tekstu jest działalność, którą prowadzi Jair Bolsonaro. Pytanie zawarte w tytule może zaskakiwać, ale realia przedstawiają się tak, że nie ma się czemu dziwić. Dla niezorientowanych – prestiżowy instytut badania opinii Datafolha przeprowadził sondaż dotyczący preferencji politycznych. Z sondażu tego wynika, że niemal połowa ankietowanych (48%) uważa Bolsonaro za najgorszego prezydenta w historii kraju.

Wypada też podkreślić, że w przyszłym roku czekają nas wybory prezydenckie. Niektórzy mogą powiedzieć, że Bolsonaro nie ma szans na kolejną kadencję, ale takie myślenie jest zbyt dużym uproszczeniem. W polityce wszystko może się bardzo szybko zmienić – kluczowe są nastroje społeczne. Co więcej, nastroje społeczne mogą naprawdę szybko ulegać sporym zmianom. Wystarczy spojrzeć na opinie, jakimi cieszy się Inacio Lula da Silva, czyli kontrkandydat obecnego prezydenta – 18% osób uważa go za najgorszego prezydenta w historii Brazylii. Dla niezorientowanych – Lula miał już okazję rządzić i to aż przez 8 lat (chodzi o lata 2002-2010). Dobrze również wiedzieć, że 51% ankietowanych uważa Lulę za najlepszego prezydenta w historii Brazylii.

Nie ma też co ukrywać, że ogromne znaczenie będzie mieć konfrontacja obu panów. W polityce stosunkowo łatwo doprowadzić do różnorakich spięć. Z drugiej strony w końcowym rozrachunku liczy się jednak zdobycie zaufania wyborców, a to nigdy nie jest łatwe.