Brazylia ma problem z mikroplastikiem

Brazylia ma problem z mikroplastikiem

Problemy Brazylii to temat, o którym można mówić wiele. Zresztą wystarczy dokładnie prześledzić poprzednie teksty. Co więcej, możemy mówić, iż problemy nie mają końca.

Istotne badanie

Tym razem chodzi o działanie badaczy z Rio de Janeiro. Mowa o ludziach, którzy znaleźli spore ilości mikroplastiku. Istotne jest też to, że mowa o tym, co znajduje się w organizmach morskich.

Wnioski płynące z badania są naprawdę smutne. Można nawet dodać, że plastiku było sporo także tam, gdzie rzekomo jest bardzo czysto. Warto również odnieść się do przebiegu badania – zespół biologów nurkuje i pobiera próbki od organizmów morskich. Próbki trafiają później do laboratorium i tam mierzy się ilość plastiku.

Dobrze też spojrzeć na to wszystko z innej strony – być może niektórzy zadają sobie pytanie, co sprawia, że plastikowe przedmioty trafiają do poszczególnych organizmów? Wyjaśnienie tego sprowadza się do zajmowania się śmieciami – śmieci wpadające do oceanu rozpadają się w wodzie na mniejsze kawałki i tym samym mogą trafić do organizmów zwierząt.

Znak ostrzegawczy

Przeprowadzone badanie można określić znakiem ostrzegawczym – pokazaniem, że tak dalej być nie może. Warte odnotowania jest też to, że negatywny trend można odwrócić – trzeba tylko odpowiednio działać i oczywiście chcieć. Istotne jest też to, że im później dochodzi do zmian, tym trudniej zmienić rzeczywistość. Można powiedzieć, że w pewnych okolicznościach nie ma się nad czym zastanawiać.

Niemniej jednak trudno powiedzieć, co wydarzy się w niedalekiej przyszłości.