Jakie zwierzęta można najczęściej spotykać w Brazylii?

Jakie zwierzęta można najczęściej spotykać w Brazylii?

Brazylia jest największym krajem w Ameryce południowej. To piąty co do wielkości kraj na świecie. Obfituje w bogactwo różnorodnych zwierząt i roślin. Najbardziej dziewicza przyroda występuje w tropikalnych lasach Amazonii. Poniżej lista zwierząt i roślin najczęściej występujących w tym pięknym kraju.

Lamy zamieszkują góry i pustynie

Te łagodne ssaki kopytne można często spotkać na pustyniach i w górach. Zarówno hodowane przez ludzi jak i żyjące na wolności żyją około 20 lat. Osiągają wysokość ponad 1 metra. Można pić ich mleko, zbierać wełnę i pozyskiwać z nich skóry. Lamy łatwo się hoduje, żywią się głównie trawą i roślinami.

Krokodyle – drapieżne gady

Te mięsożerne i niebezpieczne gady żyją głównie na lądzie. W wodzie szybko pływają na lądzie poruszają się chodem. Polują zarówno w wodzie jak i na lądzie. To głównie samotnicy, łączą się tylko w pary w czasie godów. Samice krokodyli składają jaja i po wykluciu same opiekują się potomstwem. Karmią je przede wszystkim owadami, a później płazami i rybami. Te duże gady osiągają długość nawet trzech metrów i ważą 300 kg.

Mrówkojady

Występują w Ameryce Południowej i Środkowej. Mrówkojady niewątpliwie mają bardzo dobry węch. Żyją zarówno na drzewach jak i na lądzie. Najczęściej żyją pojedynczo, ale czasami dobierają się w pary na resztę życia. Samice rodzą tylko jedno młode i noszą je na grzbiecie. Żywią się przede wszystkim mrówkami. Mogą osiągać długość nawet  150 cm.

Wilki grzywiaste – drapieżne ssaki

Żyją w Ameryce Południowej i żywi się królikami, gryzoniami, chociaż nie gardzi też owocami. Samica rodzi w jednym miocie do pięciu młodych. Posiada bardzo długie łapy, które pomagają mu żyć śród wysokich trwa mokradeł. Wilki grzywiaste żyją w parach. Polują głównie samce, samice są mniej aktywne z natury. Drapieżny ssak osiąga długość do 160 cm i wagę około 20 kg.

Tapiry anta

Tapiry to duże roślinożerne ssaki. Odznaczają się słabym wzrokiem chociaż mają bardzo dobry słuch. Bardzo dobrze pływają i nurkują. Ich głównym pożywieniem są owoce, rośliny i dziki ryż. Tapiry posiadają grubą warstwę skóry, która chroni je przede wszystkim przed otarciami w kontakcie z gęstą roślinnością. To bardzo płochliwe ssaki. Osiągają długość ciała maksymalnie do 250 cm, a wagę od 180 do 270 kg.

Leniwce

Żyją na wolności głównie w lasach równikowych Amazonii. Poruszają się grzbietem w dół i często wiszą na drzewach. Leniwce są roślinożerne. Żyją pojedynczo, matki same opiekują się młodymi. Rzadko schodzą z drzew na ziemię. Osiągają długość ciała do 750 cm i wagę około 9 kg.

Jaguary

To największe drapieżne ssaki w Ameryce Południowej. Dzikie koty żyją przede wszystkim w lasach deszczowych. Potrafią i lubią pływać. Łączą się w pary tylko na czas wychowywania potomstwa. Najczęściej samica jaguara rodzi dwa kocięta, choć może mieć nawet czwórkę młodych. Jaguary polują na tapiry i inne duże roślinożerne zwierzęta. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość około 150 cm, a wagę nawet do 100 kg.