W Brazylii spadł śnieg pierwszy raz od 1957 roku

W Brazylii spadł śnieg pierwszy raz od 1957 roku

 Niecodzienne zjawisko wydarzyło się 29 lipca na południu Brazylii. Nastąpił duży spadek temperatury, a w nocy wystąpiły obfite opady śniegu. Większość ludzi nie widziała w tych rejonach śnieżycy od ponad 60 lat.

Mrozy i śnieżyce zniszczyły uprawy

Śnieg był dla mieszkańców ogromnym zaskoczeniem. Domy, ulice i samochody pokrył biały puch. Zarówno dorośli jak i dzieci lepili bałwany i rzucali się śnieżkami. Większość dorosłych Brazylijczyków miała okazję zobaczyć i poczuć pierwszy raz w swoim życiu śnieg.

Stan Rio Grande w białym puchu

Mróz dał się we znaki najbardziej mieszkańcom stanu Rio Grande. Tutaj oblodzone drogi wystąpiły aż w 40 miastach. Natomiast 33 nawiedziła śnieżyca. Synoptycy przewidzieli, że śnieg może dotrzeć także do stanów Goias i Mato Grosso. Niskie temperatury natomiast mogą sparaliżować stany Sao Paulo i Minas Gerais.

Skok do góry cen kawy i cukru

Z powodu niskich temperatur i śnieżycy przede wszystkim ucierpiały uprawy kawy, cukru, kukurydzy i owoców cytrusowych. Producenci podwyższyli momentalnie ceny tych produktów.

Opady śniegu zdarzają się bardzo rzadko w Brazylii. Ostatni zapis o występującej w tych rejonach świata śnieżycy pochodzi z 1957 roku.