Co się dzieje w Amazonii?
Amazonia jest największym na świecie lasem deszczowym i co istotne, ochrona tego lasu ma ogromne znaczenie dla powstrzymania zmian klimatycznych. Niemniej jednak trzeba powiedzieć, że ochrona tego lasu to temat, nad którym można dość mocno dyskutować.
Co się dzieje?
To oczywiście nawiązanie do wylesiania Amazonii. O wylesianiu Amazonii możemy rozmawiać naprawdę długo i co najważniejsze, widać, że chodzi o problem, który staje się coraz poważniejszy.
Zacznijmy od znaczenia lasu – wszyscy musimy zdawać sobie sprawę z tego, że Amazonia gwarantuje pochłanianie ogromnej ilości dwutlenku węgla. Z drugiej strony nic nie jest jednak na zawsze – kiedy drzewa giną lub są palone, węgiel wraca do środowiska.
Wylesianie Amazonii to temat, o którym można powiedzieć wiele, ale skoncentrujmy się na tym, co miało miejsce w ubiegłym roku.
W ubiegłym roku
Możemy usłyszeć, że wylesieniu uległ ogromny obszar drzewostanów – chodzi o 10,3 tysiąca kilometrów kwadratowych. Bardzo ważne jest też to, że tym samym możemy mówić o największym obszarze podczas ostatniej dekady. Dobrze też od razu odnieść się do 2020 roku – ubiegłoroczna sytuacja oznacza, że wylesiono obszar o 29% większy niż 2 lata wcześniej.
Warto również przyjrzeć się szczegółom – Puszcza Amazońska znajduje się na terenie dziewięciu stanów i tylko w jednym nie zanotowano większej wycinki drzew niż w 2020 roku – chodzi o Amapę. Na drugim biegunie mamy stan Para – tam wycięto ponad cztery tys. km kw. terenów porośniętych lasami.
Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, czego spodziewać się w najbliższej przyszłości? Pytanie niezwykle istotne, ale też pytanie, na które nie mamy w tym momencie odpowiedzi.