Najpoważniejsza susza od 90 lat!

Najpoważniejsza susza od 90 lat!

Czasem możemy usłyszeć o tym, że przydałby się deszcz – nie ma w tym nic zaskakującego. Niemniej jednak trzeba przyznać, że mamy do czynienia z różnymi przypadkami. Najlepszym przykładem jest to, co dzieje się w Brazylii – Brazylijczycy muszą mierzyć się z najpoważniejszą suszą od 90 lat!

Co dalej?

W takiej sytuacji trudno nie zastanawiać się nad przyszłością. Rzecz jasna przyszłość to zawsze w jakimś tam stopniu niewiadoma, ale prognozy są złe.

Możemy usłyszeć o tym, że Brazylijczycy muszą mieć na uwadze powtarzające się susze, regularne przerwy w dostawie prądu czy wyniszczanie sektora rolniczego. Oczywiście to nie wszystkie problemy, z którymi należy liczyć się w najbliższym czasie. Nie ma też co ukrywać, że bardzo ważne jest zapobieganie potencjalnym kłopotom. Z drugiej strony nie jest to łatwe, gdyż można mówić o wylesianiu, ocieplaniu klimatu czy słabym zarządzaniu sektorem leśnym. Warto też zatrzymać się przy liczbach – liczby potrafią dobrze oddać skalę zjawiska.

W sierpniu pojawiły się badania, zgodnie z którymi Brazylia straciła niemal 16 procent wód powierzchniowych. Pod uwagę brano ostatnie 3 dekady. Istotne jest też to, że naukowcy dokonali porównania zdjęć satelitarnych. Chodziło o zidentyfikowanie obszarów, na których zniknęły obszary wodne. Naukowcy spodziewali się, że zmiany będą wyraźne, ale i tak rzeczywistość okazała się zaskakująca.

Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że nie będziemy świadkami katastrofy naturalnej. Skoro już o tym mowa – warto pamiętać, że katastrofy naturalne stają się coraz częstsze.