Prezydent Brazylii oskarżony o obojętność na cierpienie

Prezydent Brazylii oskarżony o obojętność na cierpienie

Komisja Episkopatu Brazylii do spraw Ekologii oskarża brazylijskiego Prezydenta Jaira Bolsonaro o obojętność na cierpienie oraz brak spójności w działaniach, zarówno tych politycznych jak i społecznych.  Dokument z oskarżeniami przekazano już do ONZ.

Komisja Episkopatu stworzyła dokument oskarżający wspólnie z Krajową Radą Kościołów Chrześcijańskich Brazylii (CONIC), Radą Misyjną do spraw Rdzennych Ludów Brazylii oraz Fundacją Luterańską. Wszystkie żądają, aby obecny rząd przeprowadził śledztwo, które wskaże na winnych obecnej sytuacji w kraju. Brazylia jest bowiem na drugim miejscu pod względem śmiertelności z powodu Covid-19, po Stanach Zjednoczonych.

Żądanie ustąpienia prezydenta Bolsonaro z urzędu

Biskupi całą winą obarczają prezydenta Jaira Bolsonaro, władze federalne oraz rządzących stanów i miast. Chcą, aby osoby i instytucje, winne obecnej sytuacji w Brazylii poniosły tego konsekwencje. Jeden z punktów oskarżenia dotyczy trwających protestów obywateli Brazylii, którzy sprzeciwiają się postawie władz. Kolejny dotyczy sześćdziesięciu skierowanych do parlamentu wniosków z żądaniem ustąpienia prezydenta z urzędu. Uzasadniono je niewłaściwie prowadzoną polityką ochrony zdrowia. Oskarżenie zwraca również uwagę na brak przejrzystej strategii rządu walki z pandemią.

Sytuacja w Brazylii w światowych mediach

Światowe media jakiś czas temu publikowały informację o fatalnej sytuacji epidemiologicznej w Brazylii. Zwracano szczególną uwagę na fakt odwołania zakazu organizowania obchodów noworocznego karnawału, co wykonano na prośbę prezydenta.