Prezydent Brazylii wyrzuca Lekarzy bez Granic w pandemii

Prezydent Brazylii wyrzuca Lekarzy bez Granic w pandemii

Jair Bolsonaro, prezydent dużego kraju, jakim jest Brazylia nakazał usunąć wszystkich medyków, pracujących dla organizacji Lekarze Bez Granic (MSF). Choć pandemia dziesiątkuje głównie mieszkańców Amazonii, których dostęp do opieki medycznej jest znikomy, głowa państwa postanowiła wyrzucić tych, którzy bezinteresownie próbowali nieść im pomoc.

Nie od dziś wiadomo, że Brazylia jest drugim po Stanach Zjednoczonych państwem najbardziej dotkniętym pandemią wirusa Covid-19. Niestety wobec ogromnego obszaru, jakim jest Amazonia wydaje się całkowicie bezradna. Jej mieszkańcy, żyjący w izolacji od świata nie posiadają wystarczającej odporności, by zdobyć przewagę nad chorobą przenoszoną przez poszukiwaczy minerałów na tym terenie. Decyzja o wyrzuceniu lekarzy jest tym bardziej szokująca.

Dlaczego prezydent odmówił pomocy tubylczym plemionom?

Jak poinformowało Zrzeszenie Rdzennych Ludów Brazylii, Bolsonaro już w zeszłym miesiącu odmówił wyasygnowania środków dla obszaru Amazonii. Tłumaczył się ich brakiem. Robił to poprzez zawetowanie przyjętej przez Kongres ustawy, mówiącej o konieczności niesienia pomocy medycznej w tej części kraju jako społeczeństwu szczególnie mało odpornemu na działanie Covid-19.

Decyzja jest tym bardzo szokująca. Według specjalnie przygotowanego przez APIB raportu, korona wirus zaatakował już co najmniej 150 z 300 obecnych rdzennych plemion Amazonii. W ciągu zaledwie jednego miesiąca liczba zgonów na opisywanym obszarze wzrosła o blisko 580 procent!

Nowy tydzień, nowa batalia opozycji

Kongres, w którym na ten moment przeważa opozycja wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia podjął kolejną walkę o ludy Amazonii. Wszystkich nurtuje pytanie, dlaczego wysoko postawiony polityk odmówił pomocy  bezbronnym, które samodzielnie nie są w stanie podołać rozwojowi pandemii?

Decyzja, o zakazie wykonywania pomocy medycznej przez organizację Lekarze bez Barier, została ogłoszona przez dyrektora ds. Ludów Tubylczych, pułkownika Robsona Santosa de Silvę. Ministerstwo Zdrowia jest w ostatnim czasie coraz bardziej militaryzowane. Na jego czele obecnie stoi generał Eduardo Pazuello, znany z ogromnej wiedzy w zakresie wojskowej logistyki. Choć sprawa wydaje się przesądzona, Brazylia zdaje się robić wszystko by zabezpieczyć przed rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19.