Brazylia: Medycyna tropikalna – poradnik przed podróżą

Brazylia: Medycyna tropikalna – poradnik przed podróżą

Egzotyczny kraj, jakim jest Brazylia wymaga właściwego przygotowania do podroży. Niezbędną kwestią, o którą należy zadbać jest zdrowie. Inny, zróżnicowany klimat, obecność mocno rozbudowanej fauny i flory sprawia, iż to turyści są głównie narażeni na nieprzyjemne dolegliwości czy choroby.

Przed wymarzoną podróżą należy więc wykonać zalecane szczepienia, a także zaopatrzyć się w niezbędne środki farmaceutyczne, pozwalające na eliminowanie zagrożenia ze strony pokarmów czy zwierząt. Wszelkiego rodzaju działania profilaktyczne dobrze wykonać na mniej więcej 4 tygodnie przed wyjazdem. Istotny bowiem jest tutaj czas reakcji szczepionek, zapewniający maksymalne bezpieczeństwo podczas podróży, jak i pobytu na miejscu. A Brazylia należy do krajów, które mogą przyczynić się do zachorowania na egzotyczne choroby.

Jakie szczepienia warto wziąć pod uwagę?

Lekarze zgodnie twierdzą, iż przed podrożą zwłaszcza w egzotyczny region, należy szczegółowo zapoznać się z kalendarzem szczepień. W przypadku dorosłego człowieka warto zastanowić się nad szczepionkami przypominającymi, jeśli miały one miejsce w dzieciństwie. W przypadku wielu chorób, konieczność szczepienia wynika z ryzyka zakażeniem wody bądź pokarmem. Należą do nich przede wszystkim: wirusowe zapalenie wątroby typu A, dur brzuszny czy tężec (przy kontakcie z zanieczyszczoną ziemią). Z kolei w obawie o konieczność interwencji chirurgicznej czy też przypadkowego kontaktu seksualnego, dobrze jest zaszczepić się na wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz błonnica i krztusiec. Odmienną kwestią jest ryzyko wystąpienia żółtej gorączki. W jej przypadku szczepienie obowiązuje tylko w niektórych regionach Brazylii. Dobrze również sprawdzić, czy w przeszłości miało miejsce szczepienie przeciw wściekliźnie.

Podręczna apteczka w Brazylii, co zabrać?

Brazylia może okazać się wymarzoną podróżą, jednak niekiedy zdarzają się sytuacje nieprzewidziane. Kłopoty ze zdrowiem mogą dopaść każdego, dlatego idealnym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą podręcznej apteczki. Co powinno się w niej znaleźć?

  • Przede wszystkim leki, które są przyjmowane na co dzień (Zarówno te związane z antykoncepcją, jak i chorobami przewlekłymi)
  • Podręczne środki dezynfekcyjne w postaci płynu i najlepiej chusteczek, które w razie potrzeby można użyć do umycia rąk czy twarzy
  • Środki opatrunkowe, bowiem ciężko na plaży znaleźć pomoc medyczną, która mogłaby zdezynfekować ranę i ją zatamować
  • Wszelkiego rodzaju leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe
  • Ubezpieczenie
  • Leki na zatrucie pokarmowe i biegunkę
  • A także dodatkowe okulary w przypadku osób, które posiadają wadę wzroku.